Latvijas zirgaudzētāju biedrība
   
112373

Divi vienā – hobijs un dzīvesveids
04.06.2020


Divi vienā – hobijs un dzīvesveids

Autors: Māra Rone Datums: 03.06.2020 Izdevums: LiesmaRubrika: Ekonomika

Šā gada 10. maijā apritēja 20 gadi, kopš MAIJA KLEINBERGA un DACE STŪRE, saliekot kopā savus zirgus un zināšanas zirgkopībā, izveidoja SIA «Zirgaudzētava Kocēni». Divas raksturā tik atšķirīgās uzņēmējas šo gadu laikā ir radījušas ne tikai stabilu un augošu zirgaudzētavu, bet arī Latvijā, Baltijā un citviet Eiropā pazīstamu zīmolu. Jāšanas un pajūgu braukšanas sportā labi zināmas ir Kocēnos organizētās sacensības «Baltijas kauss», «Republikas čempionāts», kā arī «Kocēnu kauss» – konkūrā, iejādē un pajūgu braukšanā.

«Liesma» nesen tikās ar jubilāriem, lai lūkotu, kas aktuāls uzņēmumā.

Treniņu grupās rosība nerimst

Kad norunātajā laikā ierodamies zirgaudzētavā, mūs sagaida Latvijas Jātnieku federācijas «Gada balvas 2019» ieguvējas: Maija Kleinberga par mūža ieguldījumu jāšanas sporta attīstībā un Dace Stūre par panākumiem pajūgu braukšanā zirgu vienjūga klasē, kur viņa pie uzvarām tikusi ar savu palīgu (un arī vīru!) Māri Stūri. Te noteikti ir jāpiemin fakts, ka Dace pajūgu braukšanā pasaules reitingā atrodas 43. vietā.

Ir ceturtdiena, 28. maijs, tādēļ abām uzņēmuma līdzīpašniecēm vispirms vaicājam, kas tieši šodien ir viņu dienaskārtībā. Abas saskatās un ar smaidu sejā nosaka: «Ikdienas darbs! Dažkārt, atbildot uz līdzīgu jautājumu, piebilstam, ka mums tāpat kā teātrī brīvdiena ir tikai pirmdiena. Ir, kas tam arī notic! Zirgi uzmanību un darbošanos prasa katru dienu. Mūsu kopdarba lielākais ieguvums ir tas, ka savu hobiju esam pārvērtušas par dzīvesveidu, ka diendienā varam darīt to, kas abām tik ļoti patīk jau kopš bērnības.»

Daci jāšanas sporta laukumā gaida kārtējā treniņu grupa, tiesa, samērā neliela, jo joprojām ir jāievēro valstī noteiktais cilvēku pulcēšanās skaits, tādēļ jāšanas sporta apguvēji uz nodarbībām ierodas pēc grafika un uz maiņām. Kamēr notiek iesildīšanās, Dace stāsta: «Darbs ar dažāda vecuma bērnu, jauniešu un pieaugušo treniņu grupām, atbilstoši to dalībnieku interesēm, prasa lielu pacietību. Pa šiem gadiem ir nomainījušās paaudzes, un nu jau dažs labs mūsu bijušais audzēknis uz nodarbībām ved savu atvasi. Katra cilvēka saskarsme ar zirgu notiek citādāk, jo lielāka ir abpusējā uzticēšanās, jo arī rezultāti acīm redzamāki. Viss notiek soli pa solim pakāpeniski, tādēļ daļa nodarbības apmeklē reizi vai divas nedēļā, bet tie, kas strādā ar jaunzirgiem, dara to katru dienu.»

Zirgaudzētavas rītdiena – jaunzirgi

Maija un Dace, vedot mūs ekskursijā pa saimniecību, vispirms aicina uz bērnudārzu, kur nonāk kumeļi pēc sešu mēnešu dzīvošanās mātes mīlestībā un gādībā. Ejot pie jaunzirgiem – augumā jau brašiem skaistuļiem, abu saimnieču kabatas ir burkānu pilnas. «Bez kāruma nekādi! Tā nu reiz esam savus zirgus izlutinājušas!» – kārtējo našķu brīdi iesākot, nosaka Maija un Dace. Uzzinām, ka šie pērnā gada bērni jau iesākuši zirgu skolas apmeklējumu, kur treniņu laikā ne tikai iemācās saskarsmi ar cilvēkiem un apgūst pirmās komandas, bet arī socializējas. Tā viņi pierod pie cilvēkiem un cits pie cita.

Kad saimnieču kabatas ir iztukšotas un aktīvie modeļi lieliski pastrādājuši arī mūsu noorganizētajā fotosesijā, saimnieces mūs aicina pāri ceļam uz nākamo aploku, kurā atrodas daļa no šā gada saimniecībā jaunpienākušajiem kumeliņiem ar to mātēm. Pa ceļam Maijai un Dacei lūdzam īsi nosaukt viņu tandēma divdesmit gadu kopdarba lielākos ieguvumus. Abas, viena otru papildinot, nosauc sakārtoto zirgaudzētavas infrastruktūru: jaunā staļļa, manēžas, ģērbtuvju, atpūtas telpas celtniecību, vecā staļļa rekonstrukciju, jaunā sporta laukuma izveidi, pagalma un apkārtnes labiekārtošanu. Uzrakstīts un realizēts esot ne viens vien ES finansiālā atbalsta projekts, bet, kad kādreiz tā saņemšanai kāds arī iemeta sprunguli ratos, abas tomēr no ieceres neatteicās. Daces kopsavilkums izskan šādi: «Suņi rej, bet karavāna tik iet tālāk!» Ar to apliecinot, ka: «Lai vai kas, bet mēs mierīgi turpinām darīt savu!»

Maija kolēģi papildina ar jaunāko faktu: «Viens no Daces pēdējiem projektiem bija par jaunās trases izveidi sacensībām pajūgu braukšanā. Atbalstu atsacīja, jo, lūk, tas neesot ilgtermiņa ieguldījums. Kur nu vēl ilgtspējīgāks projekts! Neskatoties uz šādu attieksmi, jaunā trase mums jau ir gatava! Tās izveide – nudien vesela zinātne!»

Maija un Dace kopā ar savām ģimenēm, ar saviem atbalstītājiem un Kocēnu novada pašvaldību jau gadiem ilgi katru vasaru Kocēnos organizē dažāda mēroga sacensības konkūrā, iejādē un arī pajūgu braukšanā. Tieši zirgaudzētava pirmā Latvijā pirms vairāk nekā desmit gadiem Vaidavā Daces saimniecībā noorganizēja pajūgu braukšanas sacensības, kas tagad jau kļuvusi par skaistu tradīciju.

Pašiem savas zvaigznes

Sen zināma ir patiesība: katras augošas zirgaudzētavas panākumu pamatā ir ciltsdarbs. Par to tad arī tālāk risinājās mūsu saruna, nonākot kumeliņu aplokā.

Maija teica: «Pēc zirgu pasēm sanāk, ka visi mūsējie ir Latvijas pilsoņi, jo pamatu pamatā visiem ir Latvijas šķirne, kas mērķtiecīgi uzlabota ar Holšteinas, Holandes, Hanoveras un vēl citām siltasiņu zirgu šķirnēm. Esam veiksmīgi izmantojuši tādus ērzeļus kā Cattio, Gaultjērs, Surprise, Palbo, kas devuši mums daudz brīnišķīgu ar labām darbaspējām apveltītu pēcnācēju, kā Kaprīze, Callipso, Solēra, Steisija, Callija un citi, kas ir lieliski partneri sportistiem konkūrā, iejādē, pajūgu braukšanā.

Dace paturpina: «Gribu tikai piebilst, ka visi nosauktie un vēl citi mūsu zirgi ir tādi, par kuriem droši var teikt, ka tie draudzējas ar galvu. Selekcionējot zirgus, šī īpašība ir ļoti, ļoti svarīga! Prieks, ka mums tas ir izdevies un izdodas!».

http://news.lv/Liesma/2020/06/03/divi-viena-hobijs-un-dzivesveids



 
      Atpakaļ