Žurnāla “Latvijas Lopkopis” maija numurā
24.05.2017
Ja vēlaties izdzīvot ilgtermiņā, tad vienīgā izeja ir apvienoties kooperatīvā, kas pievieno vērtību zemnieku ražotajai produkcijai un pārdod to tirgū, tā žurnāla “Latvijas Lopkopis” maija numurā saka Eiropas kooperatīvu apvienības COGECA viceprezidents, Lietuvas lauksaimnieku pārstāvis Mindaugs Maculevičs. Viņš skaidro globālās norises lauksaimniecībā, kooperācijas priekšrocības un vērtē Baltijas lauksaimnieku spējas apvienoties savu interešu aizsardzībai. M. Maculevičs: “Tie, kuri domā, ka biznesmeņiem ļoti rūp zemnieku bizness – aizmirstiet! Tikai pašu rokās ir tas, kā dzīvosim nākotnē.”
Žurnālā lasiet arī ekonomista Andra Miglava rakstu par vairāku piena kooperatīvu gada laikā radīto apvienošanās platformu un tās mērķiem. Šobrīd par apvienošanos diskusijas turpina kooperatīvi “Piena ceļš” un “Māršava”, aicinot tiem pievienoties arī citus piena ražotāju kooperatīvus. Turpat arī informācija par Valsts kontroles veikto revīzijas ziņojumu “Vai Eiropas Savienības fondu un valsts atbalsta finansējums piena nozarei sekmējis tās attīstību?”
Saimnieku pieredzes rubrikā šoreiz vairāki stāsti. Viens no tiem –par Alūksnes novada z/s “Kadiķi” saimnieku Mārtiņu Augstkalnieti, kurš apsaimnieko 1700 ha zemes un kura ganāmpulkā ir 80 slaucamās govis. Par savvaļas dzīvnieku turēšanas īpatnībām stāsta lieliskais lauksaimnieks no Litenes Gunārs Ciglis. Viņš saimnieko Pededzes palienas pļavās, kur ar Eiropas Lielo zālēdāju programmas gādību 250 ha platībā ganās ‘Hailander’ liellopi un ‘Polski konik’ savvaļas zirgi. Savukārt par piena aitu turēšanas niansēm pieredzē dalās Bauskas novada jaunā lauksaimniece Iluta Straģe. Viņai pagaidām ir 22 slaucamas aitiņas, taču pāris gadu laikā slaucamo dzīvnieku skaitu ganāmpulkā plānots palielināt vismaz līdz 50. Jau šosezon pircējiem tiek piedāvāti vairāki aitu piena produktu veidi – saldējums, jogurts, siers.
Sākoties ganību sezonai, “Latvijas Lopkopī” lasiet vairākus rakstus par ganību apsaimniekošanu. LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja un žurnāla nozaru redaktore Silvija Dreijere sniedz padomus par to, cik zemu pļaut zāli, kā arī iesaka dažādas ganīšanas stratēģijas gaļas lopu audzētājiem. Savukārt LLKC lopkopības konsultante un Jēkabpils biroja vadītāja Ziedīte Bimšteine izvērtē ganību perioda riskus. Piena lopu audzētājiem interesants būs Silvijas Dreijeres raksts par to, kā tehnoloģijas ietekmēs govju aprūpi nākotnē.
Ikvienam lauksaimniekam lietderīgs būs Latvijas olu ražotāju asociācijas pārstāves Solvitas Gulbes apskats par populārākajām dējējvistu šķirnēm. Savukārt zirgkopības entuziastiem būs aizraujoši izlasīt žurnālistes Daces Milleres rakstu par Ciblas novada “Raganiņu” saimnieces Sandras Soikānes nodarbošanos ar rikšotājiem.
Kā ierasts, žurnālā arī aktuālās nozares ziņas no Latvijas un pasaules, lauksaimnieku aptauja, ieteikumi saimnieku veselībai, recepte un, protams, anekdotes.
Atgādinām, ka žurnālu “Latvijas Lopkopis” iespējams abonēt VAS “Latvijas Pasts” pasta nodaļās visā Latvijā, abonēšanas indekss – 2044, pasūtīšanu iespējams veikt arī elektroniski “Latvijas Pasts” mājaslapas elektroniskās abonēšanas sadaļā: https://abone.pasts.lv/lv/latvijas_preses_izdevumi/zurnali/2044/2017_gads/
Žurnālu var iegādāties arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos.
Iveta Tomsone, LLKC Apgāda vadītāja
Atpakaļ