Latvijas zirgaudzētāju biedrība
46489

Pagājušā gada uzvarētājs nepadodas arī šogad
15.07.2014


Inese Ruskule

Ilgi gaidītā rikšotāju sacensību vasaras sezona tika atklāta šī gada 12.jūlijā Ciblas novada Pušmucovas pagastā, kur Latvijas Zirgaudzētāju biedrības ceļojošais Latgales kauss tika izcīnīts jau ceturto reizi. Intriga par to – kurš gan šogad aizvedīs lielo kausu mājās - saglabājās līdz pat sacensību beigām, jo visu izšķir tomēr veiksme.

Pavisam kopā notika septiņi spraigi braucieni, kur sacentās dažāda vecuma (sākot no diviem līdz 16 gadiem) Krievijas un Amerikas rikšotāju šķirņu zirgi 1800 m garā distancē. Dalībnieki bija ieradušies no Ciblas, Ludzas, Dagdas, Krāslavas, Jaunjelgavas, Garkalnes un Gulbenes novadiem. Lai arī šīs bija pirmās sacensības šogad, zirgu sagatavotība bija augstā līmenī, jo konkurence bija patiesi sīva. To jau pierādīja pirmais brauciens, kurā savā starpā sacentās piecus un sešus gadus veci zirgi. Līdz pašai finiša taisnei vadībā bija Amanda Straujupa ar zirgu Vale Valk,(Garkalnes nov.) taču palaižot vaļīgāk grožus viņa palaida vējā arī savu uzvaru, jo zirgs sāka lēkšot. Līdz ar to par šī brauciena uzvarētāju kļuva Mareks Brokāns ar Latvijā dzimušo Amerikas rikšotāju šķirnes ķēvi Cheroke (Gulbenes nov.). Arī nākamajā braucienā, kur sacentās 3 gadus veci Amerikas rikšotāju šķirnes zirgi, cīņa bija nopietna. Abi šī brauciena rikšotāju zirgi David Star un Koman Šeļ bija Dagdas novada rikšotāju meistarbraucēja Nikolaja Galiļejeva audzēkņi, bet stiprāka izrādījās N.Galiļejeva pašaudzētā ķēve Koman Šeļ (2.36,1 min). Turpmākie braucieni  bija vēl aizraujošāki, jo tur jau braucēji cīnījās par kausiem – Rikšotāju braucēju savienības kausu un Ciblas novada kausu. No 10 gadus vecu zirgu braucienā, kas vienlaicīgi bija arī Rikšotāju savienības kausa izcīņa, pārliecinoši uzvarēja Latvijas rekordiste – sirmā Krievijas rikšotāju šķirnes ķēve – La Fer (2.36,2 min), kuras braucēja šoreiz bija Ruta Neiberga(novads). Kādu laiku nebijām redzējuši uz Latgales skrejceļiem šo talantīgo un uzcītīgo ķēvīti, jo viņai bija tā saucamais bērna kopšanas atvaļinājums. Bet 12.jūlijā viņa jau lieliski bija atguvusi savu formu, un priecēja skatītāju acis. Ciblas novada kausu izcīnīja jau pieredzējušais Amerikas rikšotāju šķirnes ērzelis D.R.S  Freeiq (3.07,3 min) Darinas Bernackas vadībā (Ciblas nov.), kura zirgu rikšošanas sacensībās startēja pirmo reizi.

Visā pasaulē viena no prestižākajām rikšotāju sacensību balvām ir paredzēta četrus gadus veciem zirgiem, ko dēvē par derbiju. Šogad arī pirmo reizi šāda izcīņa notika Pušmucovā. Četrgadnieku braucienā piedalījās divi Latvijā audzēti rikšotāju zirgi, un viens ārpus Latvijas dzimis zirgs. Lai arī pirms sacensībām N.Galiļejevs izteica šaubas par to, ka viņa ķēve Carmen River spēs uzrādīt labāko rezultātu šajā braucienā, veiksme bija viņa pusē, uzrādot labāko laika rezultātu šajā braucienā – 2.32,3 min. Jāpiebilst, ka šis rezultāts ļoti tuvinājās šo sacensību vislabākajam laika rezultātam – 2.31,5 min, ko izcīnīja La fer Amandas Straujupas vadībā. Carmen River iespējams, ka šo uzvaru uzdāvināja savam saimniekam par godu viņa 60 gadu jubileja, jo meistarklases braucējs svinēs pavisam drīz - 18.jūlijā. Sveicam viņu šajā skaistajā gadu mijā!

Kad visi mazie kausi bija sadalīti, lielākais jautājums tomēr visiem bija par to – kurš gan saņems Latvijas Zirgaudzētāju biedrības ceļojošo kausu. Visu izšķīra nepilnas divas sekundes, un uzvaru jau otro gadu pēc kārtas guva braucējs no Krāslavas novada  Josifs Mančinskis ar zirgu Business Traveler (2.36,4 min). Ja kausu J.Mančinskis izcīnīs arī nākamgad, tad tas paliks pie viņa uz mūžu. Tomēr jāpiebilst, ka jaunā rikšotāju zirgu paaudze min uz papēžiem jau diezgan spēcīgi. Bet ko nu minēt – kas būs nākamgad, dzīvosim - redzēsim.

Sacensību organizatori bija skatītājiem sarūpējuši arī bezmaksas atrakcijas bērniem – piepūšamās atrakcijas, bērnu seju apzīmēšanu, balonu figūriņas. Vietējie zirgu audzētāji piedāvāja arī izjādes uz zirgiem. Savukārt vietējie amatnieki piedāvāja savus skaistos kreļļu darinājumus.  Līdz ar to skatītāji varēja pavadīt savu brīvo laiku, atpūšoties no ikdienas steigas. Par atbalstu sacensību organizatori pateicas Valsts lauku tīklam, Latvijas Zirgaudzētāju biedrībai, Ciblas novada domei, veikalam Zirgu Stallis un Jāņa Kazinīka ģimenei. Ļoti ceram uz nākamo satikšanos Pušmucovā jau šī gada rudenī.

REZULTĀTU TABULA skatīt šeit ...
  

 

Ielādēju...      Atpakaļ