Latvijas zirgaudzētāju biedrība
   
105755

Liela vērtība – atpūta dabā
09.04.2019


Autors: Indra Vētra
Datums:
05.04.2019
Izdevums:
Bauskas Dzīve
20 gadu jubileju svin Amanda Bernharde Īslīces pagastā


Šodien, 5. aprīlī, dzimšanas dienu svin Amanda Bernharde. «Man ļoti patīk vieta, kurā dzīvoju. Tā man ir svarīga, un tiecos uz to, lai tā būtu tāda, kādu esmu to iedomājusies. Pavasara plaukums manī uzdzen vēlmi daudz ko darīt. Izjāde ar zirgu ir sava veida meditācija, lai atbrīvotos no negatīvajām emocijām un uzkrātu spēku turpmākajiem darbiem,» savu iedvesmas avotu atklāj jubilāre.


Nezaudē laiku

Jauniete pērn absolvējusi Bauskas 2. vidusskolu un pašlaik ir Latvijas Lauksaimniecības universitātes pirmā kursa studente. Viņa apgūst ciltslietu zootehniķes profesiju. «Šajā skolā var iemācīties daudz vērtīgu lietu. Vienīgi nesaprotu, kādēļ jāapgūst, piemēram, fizika lielā daudzumā, lai gan zinu, ka man kā lauksaimniecei tas nākotnē nebūs vajadzīgs. Ja man nebūtu lauku, tad liela iespēja, ka būtu aizgājusi studēt par plastisko ķirurģi,» stāsta īslīciete. Amanda nevēlas zaudēt laiku, tāpēc ietrenējusies apgūt mācību vielu, vadot automašīnu. Tā kā jāmācās dažādi termini latīniski, tulkojums tiek ierakstīts audioformātā, pēc tam atskaņots, līdz «iesēžas» galvā.


Bērnība lielākoties pavadīta laukos un kopā ar dzīvniekiem. «Atminos, ka ļoti biju šokēta, kad piedzima četrus gadus jaunāks brālis Rihards. Mamma teica, ka ilgi viņu nevarēju pieņemt,» smej Amanda. Skolas laikā meitene daudz sportojusi – basketbols, volejbols, lodes grūšana, diska mešana. Vienmēr visur piedalījusies neatkarīgi no tā, kāds ir pasākums. Pirms diviem gadiem Zemgales zinātniski pētniecisko darbu konferencē ieguvusi atzinīgu novērtējumu – pirmo pakāpi, arī valsts konferencē sasniegusi augstu rezultātu – otro pakāpi. «Pētīju, kur vislabāk vairojas sliekas, kur tās ir vissmagākās. Uzzināju, kāds ir labākais materiāls, lai tās visātrāk izaugtu. Par šo tēmu izlēmu rakstīt, jo biohumuss jeb slieku komposts ir ļoti svarīgs un mūsdienās populārs mēslošanas veids,» atzīst Amanda.


Pašai savs zirgs

Līdz 13 gadu vecumam četrus gadus apmeklējusi deju studiju «Lēra», bet pēc tam sākusi nodarboties ar jāšanas sportu Mežotnē. Vienu dienu abas ar draudzeni izdomājušas, ka vajadzētu aiziet pajāt ar zirgiem, kopš tā laika Amandai tas iepaticies, un viņa nodarbojas ar to līdz pat šai dienai. Tagad jubilāre kopj savu zirgu Lavandu, trenējas un māca arī citus interesentus, kuri vēlas apgūt jāšanas sportu. Zirgos piesaista tas, ka tie audzina raksturu, dod enerģiju, trenē pacietību un veicina darba sparu. Šajos dzīvniekos ir jāiegulda ļoti liels darbs, lai iegūtu vērtīgu rezultātu.


Vasaras īslīciete pavada lietderīgi, šosezon būs trešais gads, kad viņa strādāšot par viesmīli Rundāles pagasta kafejnīcā «Grāfs»: «Man patīk. Kad iznāk apkalpot ārzemju tūristus, viņi ir daudz jaukāki. Iespējams uzlabot svešvalodu prasmes, dievinu svētku izjūtu, kas virmo apkārt. Kolektīvs ir ļoti labs, saimnieki atsaucīgi, jo rūpējas par to, lai viss apkārt būtu skaisti un reizē darbiniekiem būtu labi.»


Lauku dzīves hobiji

Pašlaik Amandas ikdiena lielākoties paiet mācoties, jaunietei patīk ik pa laikam fotografēt. Universitātē paspēj apmeklēt arī volejbola nodarbības. Ja atliktu vairāk laika, tad apgūtu vēl kādu svešvalodu. Kādreiz mācījusies spāņu valodu. Kā pati saka, lauku dzīvi var iedalīt vairākos mazos hobijos. Šogad jubilāre vēlas skaisti sakopt apkārtni ap māju – sastādīt rozes, peonijas un lavandas. Nākotni vēlas saistīt ar lauku tūrismu vai savu zemnieku saimniecību. 


«Zinu to, ka, laikam ritot, arvien vairāk modē nāks visādi ekoprodukti, jo aizvien vairāk cilvēku domā par to, ko lieto savā uzturā. Man ir liela pieredze saistībā ar trušu audzēšanu. Tos piemeklē slimības, tāpēc dzīvnieki jātur slēgtās telpās ar labu ventilāciju, lai netiktu klāt visādi knišļi. Ziemā tā ir labāk, jo mazos dzīvnieciņus var pasargāt no iesnām, no kā izārstēties var tikai paši kustoņi, nekādu zāļu pret to nav. Man pašai patīk ēst tīru gaļu, jo zinu, ko lietoju. Ja audzēju, tad dzīvniekiem radu vislabākos apstākļus. Mums skolā māca, kā visu ražo, tāpēc, ieejot veikalā, negribas neko ņemt, labāk radīt dabiskākus produktus,» skaidro Amanda. 


Jubilārei dzimšanas dienas sevišķi nepatīkot svinēt. Šajā ziņā jaunietei labāk tīk svētkus radīt citiem. Parasti jubilejas tiekot svinētas radu lokā mājās un pēcāk ar draugiem aktīvākā gaisotnē. «Dzīves lielākā vērtība ir kvalitatīvi izmantot savu laiku. Uzskatu, ka visu var panākt ar smagu darbu un lielu gribasspēku,» saka īslīciete.

 




 
      Atpakaļ