Latvijas zirgaudzētāju biedrība
127943

Žurnāla “Latvijas Lopkopis” februāra numurā
23.02.2023


Februārī iznācis žurnāla 100. numurs, kurā autorkolektīvs parūpējies par virkni interesantiem un lietderīgiem rakstiem.

Žurnāla 100. numurā lasiet ieskatu Berlīnes Zaļajā nedēļā jeb “Grüne Woche”, kas šogad pēc divu gadu pārtraukuma atgriezusies klātienē, pulcējot 1400 dalībniekus no 60 valstīm, tajā skaitā Latvijas. Zaļā nedēļa ir ne tikai pasaulē lielākais pārtikas gadatirgus, bet arī vieta, kur tiekas nozares politikas veidotāji, zemnieki, zinātnieki, rūpnieki.

Žurnālā skaidrojam piena tirgus peripetijas. LLKC ekonomists Raivis Andersons, izmantojot Starptautiskā Piena pētniecības tīkla IFCN datus, pierāda, ka zemākās piena iepirkuma cenas ir tajās ES dalībvalstīs, kur saražotais piena apjoms ir lielāks, nekā vajadzīgs pašnodrošinājumam, lielākie piena pārstrādāji ir privātie uzņēmumi un produktu portfeļa lielāko daļu veido piena pārstrādes produkti ar zemu pievienoto vērtību. Turpat arī žurnāla galvenās redaktores Ivetas Tomsones šī brīža situācijas piena tirgū apskats – industriālo piena produktu cenas krīt, tomēr ES kopā krīzes nav, tā iestājusies tikai Latvijā un Lietuvā.

LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja un žurnāla nozaru redaktore Silvija Dreijere sagatavojusi informāciju, ko gaida visi piensaimnieki – aizvadītā pārraudzības gada ražīgāko ganāmpulku TOP sarakstu. Tajā iekļautas saimniecības, kurās izslaukums bija vidēji virs 11 000 t no govs gadā. Šoreiz pirmajā trijniekā ir Valmieras novada saimniecības “Kalnapaipuži” un “Ceriņi”, kā arī Gulbenes novada SIA “Brīvzemnieki”. 

Saimnieku pieredzes rubrikā šoreiz iepazīstinām ar Mazsalacas pagasta z/s “Kalnblāķi” saimniekiem Arti un Sanitu Janeļiem, kuru ganāmpulkā ir ap 270 saucamajām govīm un apsaimniekošanā – 320 ha zemes.

LLKC konsultants-eksperts veterinārmedicīnā Dainis Arbidāns piedāvā neierastāku profesionālo skatījumu uz saimniecību problēmām – šoreiz stāstu apkopojums par dažādiem veterināro sarežģījumu gadījumiem, ko vieno teiciens – tā nevajag darīt!

Gaļas liellopu audzētājiem iesakām Liellopu izsoļu nama vadītāja Kaspara Ādama pārdomas par galvenajām problēmām nozarē un to risinājumiem. Turpat arī saimnieku pieredzes apraksts par Limuzīnas šķirnes liellopu audzēšanu Baibas Grāveres z/s “Baldiņi” Valmieras novadā.

Aitkopjiem noderēs Latvijas Aitu audzētāju asociāciācijas aitu vērtēšanas ekspertes Dinas Avotiņas padomi jēru atnešanās laikā – kā tos aprūpēt, lai nenosaltu. 

Par vistu kāju īpatnībām raksta Latvijas Apvienotās putnkopības nozares asociācijas pārstāve Anna Ērliha. Turpat arī saimnieku pieredzes apraksts no putnkopja Guntara Eglīša saimniecības “Skujas”, kur mājo dažādu šķirņu vistas, pudeļpīles un pērļuvistas.

Zirgkopības rubrikā LLKC Apgāda redaktore Dace Millere raksta par to, kā klājas Zanei un Eduardam Krūmiņiem, kuri 14 gadus bija vieni no labākajiem pajūgu braucējiem Latvijā.

Kā ierasts, žurnālā nozares ziņas no Latvijas un ārzemēm, labas veselības uzturēšanas padomi, saimnieku aptauja, recepte un anekdotes.

Atgādinām, ka žurnālu “Latvijas Lopkopis” iespējams abonēt VAS “Latvijas Pasts” pasta nodaļās visā Latvijā, abonēšanas indekss – 2044, pasūtīšanu iespējams veikt arī elektroniski “Latvijas Pasts” mājaslapas elektroniskās abonēšanas sadaļā: https://abone.lv/lv/latvijas_preses_izdevumi/zurnali/2044/2023_gads/

Žurnālu var iegādāties arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos.

Iveta Tomsone,
LLKC Apgāda vadītāja   




      Atpakaļ