Latvijas zirgaudzētāju biedrība
   
79828

Zirgi un reitterapijas iespējas Tilžā
14.07.2017


www.laukutikls.lv Sarmīte Tabore

Braucot gar “Kapulejām” Tilžas pagastā, acis priecē skaisti sakoptas pļavas un, protams, zirgi. Tā ir Andreja un Larisas Klitončiku saimniecība, kur viņi saimnieko kopš 1994. gada, kad likvidējās padomju saimniecība un Larisa noprivatizēja šķirnes zirgus un nodarbojās ar šķirnes zirgu audzēšanu un pārdošanu.

Zirgu pārdošanas cenas 90. gados strauji kritās un nācās meklēt citus risinājumus, viens no tiem bija bērnu un pieaugušo vizināšana pajūgā, pajūga piedāvājums dažādu pasākumu norisei.

Tā pamazām Andrejs un Larisa, meklējot nišu sava biznesa idejai, nāca pie secinājuma pamēģināt reitterapijas piedāvājumu bērniem ar veselības problēmām. Liktenīga bija tikšanās ar sertificētu reitterapeiti Aļonu Antončiku, kura uzreiz piekrita kopīgai sadarbībai un sākās darbs. Tika sertificēti divi zirgi reitterapijas vajadzībām, iekārtots nodarbību laukums. Reitterapijas nodarbības notiek jau kopš 2014. gada, zirglietas tika pielāgotas nodarbību vajadzībām, bet bērniem ar veselības traucējumiem bija nepieciešams speciāls inventārs. Lai nodarbības varētu notikt, biedrība  „Sudraba pakavi”, kur Larisa Klitončika ir valdes priekšsēdētāja, iesniedza projektu „Inventāra iegāde reitterapijas, atpūtas un sporta iespēju īstenošanai ”  apakšprogrammā „Darbības īstenošana saskaņa ar sabiedrības virzītas vietējas attīstības stratēģiju” aktivitātē „Vietas potenciāla attīstības iniciatīvas” un projekta ietvaros iegādājās zirglietu komplektu un treniņratus “076 Maraton Danny”.

Projekta iesnieguma sagatavošanā Larisa Klitončika griezās pie  LLKC Balvu nodaļas konsultantiem, kā pati Larisa atzīst – sadarbība ir izveidojusies ļoti laba un ir apsveicami, ka ir iespēja saņemt palīdzību projektu iesniegumu sagatavošanā, jo pašai nav tik liela pieredze projektu rakstīšanā.

Projekts ir veiksmīgi realizēts, iegādātās zirglietas un treniņrati, kas  ļauj pilnvērtīgi sniegt palīdzību bērniņiem ar veselības problēmām, piemēram, Dauna sindromu, autismu, cerebrālo trieku un citas. Pašreiz reitterapiju izmanto 16 bērni gan no Balvu puses, gan arī no tālienes.

Pati Larisa saka – tas ir vislielākais gandarījums, kad tu redzi bērnu acīs laimes dzirksti, kā staro seja, kad mazie ķipari cēli sēž zirga mugurā un pār mammu vaigiem rit prieka asaras. Aizkustinoši ir, kā bērni sarunājas ar zirgiem un gaida, kad atkal varēs kāpt zirga mugurā.

Jāpiezīmē, ka saimniecībā ir genofonda ērzelis Sidrabs, kādreiz tik slavenās Spēkoņa līnijas pārstāvis. Vēl saimniecībā ir divas genofonda ķēves un jaunzirgs. Izaudzētie zirgi arī tiek pārdoti, lielākoties uz Skandināvijas valstīm un Igauniju.

Andreja un Larisas saimniecībā zirgs ir atguvis savu svarīgo nozīmi cilvēka dzīvē, dod prieku tiem, kuriem tas ir visvairāk vajadzīgs. Pateicoties Andrejam un Larisai, Latvijas ainavā zirgi būs!

Ielādēju... 
      Atpakaļ