107838

Neizšķirta cīņa par Latgales kausu – uzvar draudzība!
04.09.2019

Inese Ruskule

Ar rudens sauli apveltītajā 31.augusta pēcpusdienā Ciblas novada Pušmucovas pagastā bija daudziem  karsti ne tikai no kartupeļu lasīšanas, bet karsti bija arī rikšotāju zirgu braucējiem, jo notika būtiskas rikšotāju zirgu sacensības Latgales kauss & Dzimis Latvijā 2019, ko organizēja Rikšotāju braucēju sporta klubs Pegazs kopā ar Latvijas Zirgaudzētāju biedrību un Ciblas novada domi. Šajās sacensībās lielākais uzsvars tika likts uz divām ceļojošām balvām – Latgales ceļojošo kausu, ko Latvijas Zirgaudzētāju biedrība izveidoja 2008.gadā, un tēlnieka Edvīna Krūmiņa darināto ceļojošo balvu Dzimis Latvijā, kas paredzēta tieši Latvijā dzimušajiem zirgiem. Pirmo reizi sacensībās arī bija ieradusies jātnieku policijas patruļa, lai nodrošinātu kārtību sacensību laikā, kā arī nodemonstrētu savas prasmes.

Pavisam kopā bija pieci braucieni, kur katrā distances garums bija 1600 m. Savukārt finālbraucienā, kur piedalījās 4 spēcīgākie Latgales reģiona braucēji, distances garums jau bija 1830 m. Dalībnieki bija ieradušies no 6 Latvijas novadiem: Ciblas, Ludzas, Dagdas, Krāslavas, Viļakas un Gulbenes. Jau pirmie braucieni skatītājos izraisīja ovācijas, jo tie bija patiešām spraigi un uzvarētāju bieži vien noteica pēdējie finiša metri. Vietējiem līdzjutējiem par prieku gandrīz visus piecus pamatbraucienus uzvarēja Ludzas un Ciblas novada braucējas: 1.braucienā uzvaru guva Sandra Soikāne (Ciblas n.) ar zirgu Victory Boy T.G.; 2.braucienā uzvarēja Ilona Malahova (Ludzas n.) ar zirgu Salamandra , 3.braucienā uzvarēja Ilze Rudzīte (Ciblas n.) ar zirgu Upsala D’Isop, un piektajā braucienā šī pati braucēja uzvarēja ar zirgu Daja Star. Visas trīs braucējas pārstāv arī biedrību “Rikšotāju braucēju sporta klubs “Pegazs””. Uzrādot šīs dienas ātrāko dienas laika rezultātu (2.07,30 min), I.Malahova ar zirgu Salamandra kļuva par trīskārtēju ceļojošās balvas Dzimis Latvijā ieguvēju, un tas nozīmē, ka balva šim duetam palika uz mūžu un par to vairs nekad neviens nesacentīsies. Taču cīņa par Latgales ceļojošo kausu notika līdz pašām sacensību beigām. Finālbraucienam kvalificējās, uzrādot ātrākos rezultātus šajā dienā,  četras Latgales reģiona braucējas – I. Malahova ar zirgu Salamandra, S.Soikāne ar zirgu Victory Boy T.G., Tatjana Avdejonoka (Dagdas n.) ar zirgu High Sanna un Evelīna Koleda (Krāslavas n.) ar zirgu Delot Tooma. Visi finālisti ir diezgan spēcīgi un pieredzējuši zirgi, tāpēc favorīti bija visi. Visu finālbrauciena distanci vadībā noturējās vietējās braucējas Ilona un Sandra. Trešo un ceturto pozīciju dalīja Evelīna ar Tatjanu. Tāda situācija arī bija pirms finiša. Pēc pēdējā pagrieziena uz finišu šķita, ka Ilona ar zirgu Salamandra netiks apsteigtas, taču pie paša finiša stabiņa burtiski pielidoja klāt Sandra ar savu Victory Boy T.G. Zirgi burtiski vienā solī finišēja. Tiesnešiem šāds gadījums bija pirmo reizi, tāpēc tas radīja apmulsumu. Nevarēja noteikt arī ātrāko, vairākkārtēji noskatoties videoierakstu. Tāpēc uzvarēja draudzība un Latgales kauss uz gadu ir SK Pegazs īpašumā. Savukārt trešo vietu izcīnīja Evelīna ar Delot Tooma un ceturto – Tatjana ar Leopardas.

Neatņemama sastāvdaļa šajās sacensībās bija arī Valsts policijas hipologu patruļas ierašanās. Masīvais jātnieku policijas zirgs  Persijs apbūra visus skatītājus un nenoliedzami piesaistīja cilvēku uzmanību. Paldies Valsts policijas pārstāvjiem par garā ceļa mērošanu no Rīgas. Sacensību organizatori pateicas par atbalstu: Ciblas novada domei, Latvijas Zirgaudzētāju biedrībai, zirgu barības Havens izplatītājiem, veterinārajai klīnikai Lioveta, Jāņa Kazinīka un Maijas Manukinas ģimenei. Bet sezona rikšotāju zirgiem Latvijā vēl nav noslēgusies un nākamie šāda veida pasākumi ir gaidāmi Lizuma pagastā 14.septembrī un Dagdas novadā 28.septembrī. Uz tikšanos!