Latvijas zirgaudzētāju biedrība
   
108385

Riebiņos audzē zirgus – olimpiešus
11.10.2019


Riebiņos audzē zirgus – olimpiešus

Autors: Egita Terēze Jonāne
Datums: 11.10.2019
Izdevums: Latgales Laiks
Rubrika: Novadā

Atnākot rudenim, sporta zirgu audzētavā “Trīs vītolu staļļi” (Riebiņi) atsākās ekskursantu sezona, un tie lielākie braucēji ir galvenokārt skolēni, kuri grib pavizināties zirga mugurā. Notiek arī interešu kluba nodarbības, kur iesaistījušies Riebiņu, Līvānu, Preiļu, Rēzeknes, Daugavpils u.c. reģionu bērni un jaunieši. Pirms tam visu vasaru to pašu ceļu mēroja kāzinieki. Bet pārvaldnieks Juris Astičs saka, ka ikdienas darbs, kas sākas ap pl. 6.00 un beidzas ap pl. 21.00, tiek pakārtots sporta zirgu selekcijai.

“Mūsu staļļos šobrīd ir ap 70 zirgi, tie ir galvenokārt Latvijas šķirnes sporta zirgi. Zirgi “Trīs vītolu staļļos” uzturas no dzimšanas līdz divu gadu vecumam, pēc tam tie jau pārdoti ceļo līdzi jaunajiem saimniekiem uz Ameriku, Vāciju, Angliju, Igauniju, Krieviju, Norvēģiju, Zviedriju, Somiju u.c. valstīm. Tur treniņi turpinās, un Riebiņu “Trīs vītolu staļļu” zirgi kļūst par čempioniem. Mūsu zirgi ir piedalījušies Riodežaneiro un Pekinas olimpiskajās spēlēs,” teic Juris, pierunādams 21 gadu veco zirgu Motoru kopā fotografēties. Jāiestarpina, ka tieši Motoram ļauts vizināt tūristus un kāziniekus, jo zirgam jau noslīpējies raksturs un liela pieredze darbā ar cilvēkiem.

Kad atbrauc pircējs, tad viņš pēta ne tikai zobus, kas ir veselības rādītājs, bet arī krāsu, smaržu, un, kā teica Juris, tāpēc sporta zirgam, tāpat kā sportistam, tiek veikts rentgens, fizisko dotību tests u.c. pārbaudes. Tādas pārbaudes pēc dažiem gadiem atkārtojas. Ja saimnieks rūpējas labi, tad sporta zirgs var sacensties līdz 15–20 gadu vecumam, un ir dokumentāli pierādīts, ka pasaulē vecākais zirgs mira 64 gados, saka Juris.

Vaicāts, kāpēc Latvijā zirgu audzēšana vairs nav tik populāra kā pagājušajā gadsimtā, Juris atzīst, ka tas ir dārgs bizness un grūts darbs. “”Trīs vītolu staļļos” viena zirga uzturēšana izmaksā vidēji 700–1000 eiro gadā, gadā viņš apēd 2 t siena, 1 t auzu, 50 kg sāls un izdzer 3 t ūdens. Mēs zirgus arī palutinām ar āboliem, burkāniem, maizes riku. Pēc diviem gadiem palaižam zirgus pasaulē, un tad jaunais saimnieks turpina mūsu iesākto darbu, jo, lai izaudzētu labu sporta zirgu, tas jātrenē piecus gadus,” skaidro Juris.

Viņš ar zirgu audzēšanu nodarbojas vairāk nekā 40 gadus. Juris vispirms bija zirgkopis toreizējā Rēzeknes rajona sovhozā “Sovetskaja Latvija”, kur viņa un kolēģu pārraudzībā ir ap 200 zirgi, vēlāk viņš pārcēlās uz Riebiņiem, kur, Latvijai atkal kļūstot neatkarīgai, izveidojās “Trīs vītolu staļļi”. “Zirgkopība ir dzīvesveids. Man visi zirgi ir mīļi. Vienīgi slimam zirgam vajag lielāku aprūpi un uzmanību. Zirgi, tāpat kā cilvēki, mīl sauli, pieskārienus,” saka zirgkopis.

Topošā veterinārārste Evita Gorbika brauc uz Riebiņiem no Daugavpils. “Trīs vītolu staļļos” uzturas viņas personīgais zirgs Lira, un jau no 2014. gada viņa ar septiņus gadus veco zirgu Liru trenējas reizi vienā divās nedēļās. Juris iestarpina, ka jātniekam un zirgam piemīt individuālas spējas, taču tandēms veidojas tad, ja abi ciena viens otru. “Evita un Lira saprotas no pusvārda. Viņus abus var redzēt sacensībās, kuras mēs rīkojam Riebiņu novada svētkos un kur sabrauc Jēkabpils, Madonas, Rēzeknes u.c. sportisti,” saka Juris. Savukārt Evita atzīstas, ka zirgu iegādājās ne tikai sportam, bet arī noskaņojumam. “Lira ir gudra, maiga. Kad esam kopā, es atpūšos, man uzreiz uzlabojas noskaņojums. Zirgu dēļ studēju veterinārmedicīnu,” teica Evita, novēlēdama katram sadraudzēties vismaz ar vienu zirgu, bet tiem, kuri vēlas sportot, sākt trenēties jau tūlīt.





 
      Atpakaļ